Wersja dla słabowidzących

VI Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Antwerpia 09-20.09 2014

 

 

W dniach 9-15 maja 2014r. w Centralnym Ośrodku Szkolenia w Spale odbył się sprawdzian reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska w 8 dyscyplinach przed VI Europejskimi Letnimi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych w Antwerpii.

W obozie uczestniczyło 81 zawodników i 23 trenerów z następujących dyscyplin sportowych: lekkoatletyka, badminton, pływanie, koszykówka, bocce, kolarstwo, piłka nożna, tenis stołowy.

Województwo opolskie reprezentowało 4 zawodników w kolarstwie, lekkiej atletyce oraz tenisie stołowym.

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Głubczycach reprezentowała Żaneta Sypniewska (tenis stołowy) wraz z nauczycielem wychowania fizycznego Dariuszem Szałaganem, który został powołany na trenera tenisa stołowego reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska.

Nasza olimpijska przygoda rozpoczęła się 8 września w Warszawie, gdzie wręczono nam nominacje reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na VI Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w Antwerpii w dniach 9-20 września 2014 r.

Po kilkunastogodzinnej podróży dotarliśmy do wspaniałego średniowiecznego zamku „Wegimont” w belgijskiej miejscowości Soumagne, w którym zostaliśmy zakwaterowani.

Następnego dnia pojechaliśmy do Liege  aby przywitać sztafetę z ogniem olimpijskim.

Czas pobytu w Host Town powoli dobiegł końca. Nasza ekipa spędziła tam czas na zwiedzaniu oraz szlifowaniu formy przed igrzyskami.

Następnego dnia udaliśmy się do Brukseli na ceremonię otwarcia Igrzysk. Tysiące gości zebrało się w brukselskiej hali EXPO, żeby podziwiać Ceremonię Otwarcia VI Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych.  

Ceremonię zakończyła przysięga składana przez zawodnika, sędziego i organizatora. Po ceremonii autokary odwiozły nas do Mol, gdzie zostaliśmy zakwaterowani w wiosce olimpijskiej.

13 września zawodnicy pojechali do Antwerpii na obiekty sportowe właściwe dla swoich dyscyplin. W  Igrzyskach wzięło udział ponad 2000 zawodników z 58 krajów Europy i Azji.

Nareszcie rozpoczęły się starty. Tenisiści stołowi swoje mecze rozgrywali na hali Expo. Obiekty sportowe przygotowane były na najwyższym poziomie.

W drugim dniu zmagań uczennica SOSW w Głubczycach Żaneta Sypniewska wraz z koleżanką wywalczyły 4 miejsce w grze podwójnej.

Kolejny dzień zmagań sportowych upłynął pod znakiem wspaniałych emocji ponieważ rozgrywane były mecze w grze pojedynczej. Po bardzo wyrównanych grach Żaneta zdobyła złoty medal w swojej kategorii wiekowej. Była to bardzo wzruszająca chwila zarówno dla mnie jako trenera  jak i dla Żanety, która nie kryła łez szczęścia.

Nikt nie liczył tutaj na medal. Sam udział w tych igrzyskach był już dla nas wielkim wyróżnieniem i nowym doświadczeniem, które pozostanie na długo w naszych pamięciach.

                                                                                                                                                                   Dariusz Szałagan