Wersja dla słabowidzących

XIV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Los Angeles

25.07 – 02.08.2015 w Los Angeles odbyły się XIV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w których zdobyliśmy brązowy medal w kategorii piłka nożna kobiet. W skład reprezentacji Polski wchodzą: Katarzyna Mirga, Ewa Sznurawa, Karolina Mirga oraz trener Tomasz Kiszczyk nauczyciel wychowania fizycznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Głubczycach. W zawodach wzięło udział 7 tysięcy zawodników ze 177 krajów.

Nasza przygoda zaczęła się 19 lipca gdzie przed północą ruszyliśmy w stronę Warszawy. Nad ranem zostaliśmy zakwaterowani w hotelu w którym czekało nas dużo przygotowań związanych z wyjazdem.

Po południu wyruszyliśmy do hotelu Novotel gdzie odbyła się uroczystość pożegnania reprezentacji, wręczenie nominacji olimpijskich oraz listów gratulacyjnych od pierwszej damy Rzeczypospolitej Polskiej Anny Komorowskiej. Życzenia wielu medali złożyli zawodnikom: Minister Sportu i Turystyki Adam Korol, Ambasador USA Stephen D. Mull, Ambasadorowie Olimpiad Specjalnych i wybitni sportowcy: Roman Kosecki i Andrzej Supron oraz Jolanta Zendran, Wiceprezes Zarządu Europejskiego Centrum Odszkodowań S.A., sponsora polskiej reprezentacji. Uroczystość prowadził Michał Olszański.

Po powrocie do naszego hotelu dokończyliśmy pakowania naszych walizek i szybko udaliśmy się na spoczynek ponieważ o godzinie 2 w nocy była już pobudka. Na lotnisku Chopina w Warszawie byliśmy przed godziną 5 rano stąd o godzinie 6-40 startował samolot do Frankfurtu gdzie mieliśmy przesiadkę. Po 11 godzinnym locie wylądowaliśmy w Los Angeles.

Po przybyciu zostaliśmy przewiezieni do miasta goszczącego Chino Hills w którym spędziliśmy niesamowite trzy dni. Miasto Chino miało za zadanie pomóc nam w zaaklimatyzowaniu się oraz jak najszybciej zniwelować 9-cio godzinną różnicę czasu. Podczas pobytu w Chino doświadczaliśmy wielu spotkań, koncertów które były organizowane specjalnie dla nas oraz zwiedzaliśmy ciekawe miejsca. W trakcie jednego z koncertów w budynku rady miasta została wmurowana tablica kamienna upamiętniająca nasz pobyt w mieście Chino.

Po wyjeździe udaliśmy się w stronę Los Angeles gdzie na Uniwersytecie Kalifornijskim Los Angeles w centrum Beverly Hills mieliśmy zakwaterowanie. 25 lipca odbyła się ceremonia otwarcia igrzysk. Na trybunach pośród sześćdziesięciu trzech tysięcy ludzi było dużo kibiców z Polski, którzy bardzo mocno nas dopingowali i pozdrawiali. Sama ceremonia zrobiła na nas wielkie wrażenie, ogromny stadion, tysiące ludzi, przepiękny program oraz znane gwiazdy które mogliśmy podziwiać tylko w telewizji. Pod koniec ceremonii uroczystego otwarcia dokonała pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Michel Obama, a jej mąż Barack prezydent Stanów Zjednoczonych połączył się z nami za pośrednictwem Internetu, szczerze nam gratulował oraz życzył samych sukcesów.

Po ceremonii otwarcia zaczęliśmy rozgrywki. Nasza drużyna piłkarska 7- osobowa mecze rozgrywała w kompleksie Balboa Sport Center w którym było do dyspozycji 10 boisk. W pierwszych dniach odbyły się gry obserwowane po których zostaliśmy przydzieleni do grup. W skład drużyn 7 osobowych wchodziły: Rosja, Dania, Grecja, Niemcy, Szwecja, Kostaryka oraz Polska.

Mecze rozgrywane były 2 x 20 minut co było nie lada wyzwaniem dla większości zawodników, gdyż temperatura w cieniu była przeważnie powyżej 35 stopni. Za każdy wygrany mecz można było zdobyć 3 pkt. za remis 1pkt. przegrany 0 pkt. Dziewczyny walczyły dzielnie i do samego końca w przerwie schładzały się polewając wodą i uzupełniając płyny, trzeba przyznać że nie było łatwo. Z uwagi na wysokie temperatury mecze rozgrywane były co drugi dzień wyjątkiem były ostatnie mecze finałowe gdzie rozegrano je dzień po dniu i dwa mecze w ciągu dnia. Właśnie podczas tych spotkań kontuzji uległy dwie bardzo ważne dla naszej drużyny zawodniczki co osłabiło naszą ekipę. W meczu z Kostaryką wywalczyliśmy remis, a suma punktów dała nam trzecie miejsce i brązowy medal igrzysk. Wszyscy byliśmy bardzo szczęśliwi, ale po cichu każdy zadawał sobie pytanie co by było gdyby…

W przerwach między meczowych również spędzaliśmy aktywnie czas, zwiedzaliśmy Los Angeles. Trzeba przyznać iż na wszystkich miasto aniołów robiło niesamowite wrażenie. Podczas wycieczek pieszych zwiedzaliśmy różne ciekawe miejsca Beverly Hills, byliśmy obok domu Michaela Jacksona czy grobie Marilyn Monroe , nie mogło nas zabraknąć również w słynnym Hollywood, odwiedziliśmy Walk of Fam słynną aleję gwiazd czy Universal Studios Los Angeles. Chcąc schłodzić nasze ciała bywaliśmy w Long Beach czy Santa Monica.

1 sierpnia zostały nam wręczone medale i znów pojawił się szeroki uśmiech na naszych twarzach, niesamowite szczęście i uczucie spełnienia, a zarazem żal że to już koniec. W XIV Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych nasz kraj reprezentowało 60 zawodników i 27 trenerów, łącznie przywieźliśmy 66 medali, 29 złotych krążków, 18 srebrnych i 19 brązowych.

Wszyscy Polacy mogą być dumni z naszych zawodników z  niepełnosprawnością intelektualną, pokazali wolę walki i sportowego ducha! To był niesamowity czas, pełen wzruszeń, niezapomnianych spotkań a przede wszystkim wielkich sportowych emocji, które dali nam sportowcy. Oni też są zachwyceni przygodą życia, którą na pewno będą wspominać bardzo, bardzo długo.

Tomasz Kiszczyk